Jak farmaříme

S úctou a respektem ke zvířatům a přírodě

Zvířata chováme celoročně na pastvě. Mají možnost celoročního volného pohybu. V zimě či za nepříznivého počasí se mohou ukrýt v přístřešcích.

Mláďata předčasně neodstavujeme od svých matek a nekrmíme umělým mlékem, jak je zvykem na komerčních velkofarmách, aby bylo možné mléko tržně zpracovat mnohem dříve. 

Zvířata neodrohováváme, ani jim nezkracujeme ocásky.

Naše zvířata chováme především pro jejich mléko mléko. Vybírali jsme tedy ta plemena, jejichž mléko má lahodnou chuť a je vhodné k výrobě sýrů. Domov u nás našly anglonubijské kozy, východofríské ovce a krávy jersey. Mimo tato zvířata máme na farmě i slepice, husy a prasata. 

Pokud nám to čas dovolí, snažíme se uspořádat ročně několik akcí pro veřejnost, abychom jim přiblížili naše farmaření. 

Kozí mléko

Kozí mléko získává v posledních letech na oblibě pro svoji lepší stravitelnost a vyšší obsah zdravotně prospěšnějších látek, než je tomu u kravského mléka. Obsahuje více zejména vápníku, draslíku, hořčíku, vitamínu A a B2 a kyseliny linolové, která se podílí na zvyšování obranyschopnosti těla proti infekcím. 

Kravské mléko

V našich podmínkách se jedná o nejdostupnější mléko. Mléko krav plemene jersey se vyznačuje vysokým podílem bílkovin a tuku, proto je vhodné především na výrobu sýrů.

Ovčí mléko

Ovčí mléko u nás není příliš rozšířené. Pro velký podíl bílkovin a tuku má vysokou výživovou hodnotu, je lehce nasládlé a velmi chutné. Ovčí mléko využíváme především na výrobu sýrů a jogurtů, které se velmi podobají jogurtům řeckého typu.