Pro včelaře

Pokud byste od nás rádi v roce 2022 koupili vyzimovaná včelstva, oddělky či matky,             je nejlepší čas na objednávku.

Matky a oddělky rozchováváme na stanovišti spolu s dostatečným množstvím trubců z nejsilnějších včelstev, kteří zajistí oplodnění nových panušek. Míra oplodnění ovlivní nejen kladení matek, ale také následnou vitalitu celého včelího společenství. 

Včelí matky

Přijímáme objednávky na rok 2022

Včelaři často přemýšlí, zda koupit matku přirozeně oplodněnou nebo inseminovanou. Proces inseminace včelích matek respektujeme (je to odborná a náročná práce), ale sami touto cestou nejdeme. Inseminace má sice výborné výsledky, ale často na úkor délky života matky, která je tzv. "vykladená" po několika letech. V našem chovu se snažíme jak o dosažení dobrého rozvojového potenciálu, tak o jeho udržitelnost. Cílem je, aby matky dosahovaly dobrých výsledků po dobu min. 4 - 5 let.

K tomu se snažíme přiblížit nejen výběrem prvotřídních včelstev pro následující chov spolu s uvedeným zajištěním dostatečného množství trubců, ale také způsobem, jímž nové matky chováme. Pro tvorbu matečníků využíváme sádek (tedy osiřelých včelstev s dostatkem mladušek, které larvičky krmí od počátku mateří kašičkou). Larvičky ale zásadně nepřelarvujeme. Do sádek místo toho umísťujeme buňky s vajíčky. Chceme totiž, aby si včely samy vybraly ta vajíčka, která budou chtít a na nichž nové matečníky vystaví. Tím, že včely v sádce "nenutíme" krmit 30 budoucích matek umísťováním larviček na mateří kašičku - která je ke stavbě matečníků podněcuje - ale necháme jim volný výběr, je přijetí vajíček přirozeně nižší. Včely samy odhadnou, na kolik matečníků mají právě sil a péče o ně je tedy v rovnováze s aktuální vitalitou včelstva. Vystavěné matečníky jsou velké, krásné na pohled, a protože k nim mají včely po celou dobu přístup, jsou včelami soustavně opečovávané. Tato metoda pro nás představuje přirozenou cestu ohleduplného množení včel a chovu včelích matek.

Ačkoli je cena matek o něco vyšší, věříme, že ji včelaři, kteří preferují přirozený chov včel a přitom chtějí dosahovat dobrých výsledků, ocení.

Převzetí 

Každá matka je označena číslem (na značce v barvě aktuálního roku) a umístěna v přidávací klícce uzavřené medocukrovým těstem. Klícku tedy můžete i s matkou hned po převozu umístit do vybraného včelstva, z nějž před přidáním nové matky původní matku odeberete. Převoz na stanoviště doporučujeme uskutečnit co nejdříve. 


Včelí oddělky

Přijímáme objednávky na rok 2022


Oddělek je malé včelstvíčko s matkou, které se do další sezóny rozvine do plnohodnotného včelstva. Oddělky prodáváme na rámkové míře 39x24 s označkovanými matkami v přepravce na 6 rámcích (značka je v barvě aktuálního roku s číslem).

Převzetí

Po převozu na stanoviště je vhodné podávat včelám cukerný roztok 1:1 a to v množství 1 litr 1x za 3 - 4 dny. V srpnu následně oddělek zakrmte cukerným roztokem 3:2 (c:v) tak, aby mělo včelstvo cca 20 - 24 kg zásob na zimu. Od 1. 10. - 20. 11. oddělek přeléčte fumigací spolu s ostatními včelstvy. 


Vyzimovaná včelstva

Přijímáme objednávky na rok 2022

Chcete mít záruku dobře vyzimovaného včelstva připraveného pro snůšku v daném roce, ale nechcete si hýčkat, prokrmovat a přeléčovat vlastní oddělek? V tom případě si u nás můžete udělat předobjednávku na vyzimované včelstvo na 11 rámcích, které vám už v daném roce přinese med.

Převzetí 

Pro vyzimované včelstvo si můžete přijet na jaře s vlastním úlem, do kterého včely přeložíme a ve kterém je rovnou převezete a umístíte na vybraném stanovišti. Úl musí být opatřen uzavíratelným česnem (abyste cestou zpět neměli v autě více včelí společnosti, než byste právě chtěli.) 

Včelařům nabízíme

po předchozí domluvě

včelí matka

k odběru červen, červenec, srpen 2022

Objednávky budou uspokojovány dle pořadí přijetí.

400 Kč

včelí oddělek

k odběru v roce 2022

2 200 Kč

vyzimované včelstvo

k odběru v březnu 2022

5 000 Kč

Objednávka


Adresa:
Wolkerova 680, Újezd u Brna

E-mail:
info@ustarehory.cz

Sledujte nás:

Facebook