Období bahnění

09.04.2024

Máme za sebou bahnění ovcí, což je jedno z nejnáročnějších období v roce. Je to období zvýšené kontroly a péče. I přestože ovce rodí převážně samy, občas je nutné zasáhnout a pomoci. 

Porodem toto náročné období nekončí a je nutné i hlídat, zda jehňata pijí, zda je ovce neodmítá, zda má mléko, zda nemá ucpané struky, zda není příliš zesláblá po porodu apod. Jehně se zpravidla postaví na nohy pár minut po narození a samo vyhledává struk s mlezivem.  Napít by se mělo do 2 hodin od porodu, aby tak získalo co nejlepší imunitu. Někdy ovce jehně odmítne. V případě zkušené matky se může jednat o objektivní příčinu, která nám nemusí být vůbec známá (nedostatek mléka, nějaká nám skrytá zdravotní komplikace u jehněte, apod.).  V případě prvniček to může způsobit i její zmatek, neví, co dělat a nenechá ovce napít.  Po pár dnech přidržování ovce se  její chování často spraví a o jehně se stará již sama.

Letos máme i dva rekordy. Poprvé se na naší farmě narodila čtyrčata, a to rovnou třikrát. Druhým rekordem je narození beránka s největší porodní hmotností. Obvykle se rodí jehňata s hmotností okolo 3 kg, letos se narodil jeden rovnou osmikilový.  

Nyní se to na pastvině hemží spoustou bílých i černých jehňátek.  Na rozdíl od velkých chovů zůstanu ještě cca 2 měsíce u matek a až pak  začneme s dojením a výrobou sýrů.