Co je nového


Vydáte-li se od evangelického kostela na Rychmanově dolů po polní cestě okolo ohrad se zvířaty, narazíte na malý lesík. Mnozí ho znají pod názvem háječek, někteří starousedlíci pod pojmem břehy. Možná je matoucí, proč břehy, když okolo jsou jen samá pole. Jak ale vyplývá z kronik, v době Přemyslovců zde byl založen jeden z velkých rybníků, jehož...

Máme za sebou bahnění ovcí, což je jedno z nejnáročnějších období v roce. Je to období zvýšené kontroly a péče. I přestože ovce rodí převážně samy, občas je nutné zasáhnout a pomoci.

V loňském roce jsme na pastvinu pořídili několik slepic. A již jsme se dočkali prvních vajec. Máme tak nejen vejce od zdravých spokojených slepic, ale slepice zbavují pastvinu i různých parazitů.

Ke konci roku jsme očekávali porod naší krávy Cilky. Těšili jsme se, že to bude už na Vánoce, protože krávy jersey mnohdy rodí spíše před termínem. Telátko ale nikam nespěchalo a na svět přišlo až v odpoledních hodinách na silvestra. Radost střídaly obavy, jak zvládnou noc s rachejtlemi, protože pro všechna zvířata je to vždy velký stres, na tož...

Již třetím rokem dva dny před Štědrým dnem jsme nejen prodávali kapry, ale snažili jsme se zpříjemnit všem návštěvníkům předvánoční atmosféru. Děti se mohly zabavit na krátké stezce s drobnými úkoly na Rychmanově, tentokrát s názvem Za Julčou k vánočnímu stromečku, kdy je na konci cesty čekal vánoční stromeček s drobným dárečkem a naše skutečná...

Stejně jako v předchozích letech se můžete dva dny před Štědrým dnem zastavit u nás a nasát vánoční atmosféru. Kromě již tradičního prodeje kaprů (kapra je nutné objednat předem přes formulář na úvodní straně) připravujeme i další program.

I v letošním roce se bude konat již tradiční vánoční prodej pohořelických výběrových kaprů. Kapra je nutné objednat předem na úvodní stránce přes on-line formulář do 20.12.2023. Na přání je možné kapra zabít i vykuchat. Půlky kaprů nenabízíme (pokud se s někým domluvíte, můžeme Vám kapra na místě přepůlit). Vnitřnosti a hlavy navíc nejsme schopni...

Protože se nás někteří ptáte na vajíčka, kterých nemáme dostatek, pořídili jsme nové slepičky, abychom lépe pokryli poptávku.

Od léta můžete u nás na farmě pravidelně potkávat naše dva milé pomocníky. Jmenují se Šimon (student Veterinární univerzity v Brně) a Nikča (studentka veterinářské školy v Boskovicích). Oba mají zvířata moc rádi a můžete se jich na cokoliv zeptat, když je potkáte.

Mléko od krav plemene jersey je velmi lahodné. Oproti jiným kravským mlékům obsahuje vysoké procento bílkovin a tuku, proto se velmi hodí k výrobě sýrů. A abychom měli do budoucna tohoto mléka dostatek pro naše výrobky, pořídili jsme k nám na farmu novou jalovičku Julču a pomalu ji seznamujeme s ostatními.