Usilujeme o rozvoj společensky odpovědné farmy

12.08.2022

Z důvodu plánované výstavby na části současné pastviny a také nutnosti rozšíření pastviny, abychom naše zvířata nemuseli každý den dokrmovat trávou odjinud, se ohlížíme po novém pozemku. 

Aktuálně jednáme s obcí o obecním pozemku, který je vzdálen jen pár metrů od současného místa. Část pozemku, který je v současnosti využíván jako zemědělská půda, bychom rádi zatravnili a umístili tam zvířata. A malou část háječku, který je tvořen z náletů, bychom rádi revitalizovali a poskytli tam veřejnosti klidné posezení a vybudovali postupně přírodní stezku, obdobnou jako je nyní nedaleko v Tuřanech, protože chceme, abysme nebyli lidem skryti, ale naopak aby veřejnost věděla, jak farmaříme a mohli nabídnout i nějaký komunitní program. Velká část háječku zůstane dál pro divokou zvěř. 

I přesto se ozývají hlasy, že tím utrpí divoká zvěř, která tím bude vyhnána. Naše zkušenost je ale opačná. Divoká zvěř chodí naopak i na současnou pastvinu a vyjídá zbytky po našich zvířatech. Nevadí jim ani lidé, ani naše zvířata, fungují vzájemně v symbióze (např. bažanti rozhrabávají kravince, které se pak lépe vstřebávají jako hnojivo do půdy). 

Z tohoto důvodu vedení města vytvořilo anketu, do které se může zapojit veřejnost. Hlasovat je možné zde

Budeme rádi, pokud se vyjádříte a náš záměr podpoříte.