Můžete u nás objednávat včelí matky, oddělky i celá včelstva

21.04.2021

Jak chováme matky

Matky a oddělky rozchováváme na stanovišti spolu s dostatečným množstvím trubců z nejsilnějších včelstev, kteří zajistí oplodnění nových panušek. Míra oplodnění ovlivní nejen kladení matek, ale také následnou vitalitu celého včelího společenství.

Včelaři často přemýšlí, zda koupit matku přirozeně oplodněnou nebo inseminovanou. Proces inseminace včelích matek respektujeme (je to odborná a náročná práce), ale sami touto cestou nejdeme. Inseminace má sice výborné výsledky, ale často na úkor délky života matky, která je tzv. "vykladená" po několika letech. V našem chovu se snažíme jak o dosažení dobrého rozvojového potenciálu, tak o jeho udržitelnost. Cílem je, aby matky dosahovaly dobrých výsledků po dobu min. 4 - 5 let.

K tomu se snažíme přiblížit nejen výběrem prvotřídních včelstev pro následující chov spolu s uvedeným zajištěním dostatečného množství trubců, ale také způsobem, jímž nové matky chováme. Pro tvorbu matečníků využíváme sádek (tedy osiřelých včelstev s dostatkem mladušek, které larvičky krmí od počátku mateří kašičkou). Larvičky ale zásadně nepřelarvujeme. Do sádek místo toho umísťujeme buňky s vajíčky. Chceme totiž, aby si včely samy vybraly ta vajíčka, která budou chtít a na nichž nové matečníky vystaví. Tím, že včely v sádce "nenutíme" krmit 30 budoucích matek umísťováním larviček na mateří kašičku - která je ke stavbě matečníků podněcuje - ale necháme jim volný výběr, je přijetí vajíček přirozeně nižší. Včely samy odhadnou, na kolik matečníků mají právě sil a péče o ně je tedy v rovnováze s aktuální vitalitou včelstva. Vystavěné matečníky jsou velké, krásné na pohled, a protože k nim mají včely po celou dobu přístup, jsou včelami soustavně opečovávané. Tato metoda pro nás představuje přirozenou cestu ohleduplného množení včel a chovu včelích matek.